آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج

07 دی 1398

نکاتی کاربردی در عکاسی از نوزادان:

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج ؛ یکی از بخش های شیرین و دلنشین عکاسی، عکاسی از نوزادان است در عین حال که از حساسیت بالایی برخوردار است؛ بسیار جذاب و دوست داشتنی است.

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

1-ایده و ژست مناسب عکاسی نوزاد

فهرستی از طرح‌ها، ژست‌ها و ایده‌های متنوع برای عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید داشته باشید.

۲- پوشیدن لباس‌های راحت

احتمال این که بعد از گرفتن عکس‌های متوالی و در پوزیشن‌های عجیب و غریب، قلق و زاویه‌ی صحیح عکاسی از نوزاد دستتان بیاید زیاد است، لذا سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که در جابه جایی، تحرک و خم شدن‌ها راحت بوده و آزادی عمل داشته باشید.

3- سن مناسب عکاسی از نوزاد

حتما سن نوزاد را در هنگام عکاسی پرتره در نظر بگیرید. عکاسان استودیویی عموما دوست دارند بچه در هفته‌ی اول تولد باشد اما برای جلسات خانگی دو هفته‌ی اول هم مناسب است.

اختلال هورمونی که بعد از روز ۴ ام یا ۵ ام تولد کودک، در مادر به وجود میاید را در ذهن داشته باشید. همچنین بسیاری از کودکان از هفته‌ی دوم تا چند هفته‌، از آکنه و یا مشکلات هاضمه‌ای رنج می‌برند و اغلب از روز یازدهم به بعد و یا از زمانی که به آمادگی کافی رسیدند شیرخوارگی خوشه‌ای را آغاز می‌کنند.

پیشنهاد من نوزادان ۷ الی ۱۰ روزه است، بدین ترتیب هم کودک در مرحله ی تازه واردی خود است و هم والدین فرصتی دارند که خود را برای زندگی با نوزاد جدید خود آماده کنند.

۴- به والدین پیشنهاد دهید که چه لباسی بپوشند

به والدین برای این که چه لباسی بپوشند پیشنهاداتی بدهید. اکثر مادران ترجیح می‌دهند که به جای تاپ های تنگ مخصوص شیردهی، یک تی شرت گشاد تن کنند. سعی کنید در استفاده از کلمات خود دقت کنید، چرا که هیچ کسی به اندازه‌ی کسی که به تازگی مادر شده، حساس نیست!

از والدین بخواهید که پیش از عکاسی ساعت‌های خود را دربیاورند؛ چرا که حضور یک ساعت بزرگ در عکس‌های کلوز-آپ از نوزادی که در آغوش والدین خود است؛ بسیار زننده و نامتناسب است. یادتان باشد که در لحظه‌ی آخر به آن‌ها نگویید که ساعتشان را دربیاورند چرا که معمولا بستن ساعت علائمی روی پوست می گذارد که چند دقیقه زمان می‌برد تا از بین برود.

۵- نظر خواهی از والدین در مورد زمان مناسب

از والدین در مورد این که با توجه به برنامه‌ی زندگی‌شان، چه زمانی مناسب عکاسی خواهد بود، نظر بخواهید. عموما نوزادان صبح‌ها سرحال ترند.

به هیچ وجه اجازه ندهید که جلسه‌ی عکاسی از نوزاد در ساعات پایانی روز و حتی غروب برگزار شود چرا که آرام کردن نوزادان در اواخر روز ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

۶- صحبت کردن با والدین پیش از شروع کار

حتما پیش از شروع عکاسی نوزاد، چند دقیقه ای با والدین صحبت کنید. اینکار کمک می کند تا آنها ریلکس باشند و در تعامل با شما احساس راحتی بیشتری کنند. یقینا آرامش آنها موجب می شود که شما هم عکسهای به مراتب بهتری ثبت کنید.

7-ارتباط با نوزاد قبل از جلسه‌ی پرتره

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج ؛ حتما پیش از شروع عکاسی، زمانی را با خود نوزاد بگذرانید. آن‌ها نسبت به کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند!

بعد از مدت زمانی که با نوزاد گذراندید، خواب آلودگی و بدخلقی هایش کم می‌‌شود و آن جاست که شما ترسی بابت این که تمام زمانتان صرف رسیدگی به نیازهای جسمانی کودک به هدر برود نخواهید داشت.پس از این متوجه می‌شوید که بعد از آن همه هیجان، پنجره ای از آرامش گشوده شده که دقیقا همان فرصتی است که شما دنبال آن بوده اید تا عکاسی خود را آغاز کنید.

۸- رعایت بهداشت

مهم‌ترین نکته که مقدم بر همه است این است که همیشه، همیشه، همیشه پیش از دست زدن به کودک دست‌های خود را بشویید! آن‌ها بسیار در برابر بیماری و آلودگی‌ها آسیب پذیر هستند، لذا سعی کنید در تمیزترین حالت ممکن باشید.

و صدالبته اگر مریض هستید، جلسه را به تعویق بیاندازید چرا که سلامتی نوزاد اولویت اصلی است.

۹- توجه به رفتار نوزاد

شخصا رفتار نوزاد را تعقیب می‌کنم. اگر نوزادان بیدار و آماده باشند به خانواده پیشنهاد می‌دهم که یک عکس پرتره خانوادگی گرفته شود. البته رویکرد عکاسان مختلف در این مورد متفاوت است، برای مثال بسیاری از عکاسان استودیویی، درخواست می‌کنند که قبل از جلسه‌ی عکاسی، حسابی به نوزادان شیر داده شود تا آن‌ها به یک خواب بلند و عمیق فرو بروند.

هر چه بیشتر از نوزادان عکس بگیرید، بیشتر قلق انجام دادن این کار دستتان می‌آید.

۱۰- راحتتر بودن عکاسی در زمان خواب کودک

گرفتن عکس‌های قاطع، هنگامی که کودک خواب است؛ راحت‌تر است. برای مثال گرفتن عکس کلوز-آپ از پاهای کوچک نوزادان زمانی که خوابند بسیار راحت‌تر از زمانی است که آن‌ها را در هنگام بیداری تکان می‌دهند.

11- صحبت کردن با نوزاد

سعی کنید همیشه با نوزاد صحبت کنید چون موجب می‌شود به صدای شما عادت کنند و از شنیدن صدای غریبه، نزدیک خود پریشان نشوند. با صدایی آرام و ملایم صحبت کنید، نوزادان به سروصدا بسیار حساسند.

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

۱۲- توجه به خواب آلودگی

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج ؛ اگر نوزادی دچار خواب آلودگی شد، چند دقیقه صبر کنید تا کاملا به خواب برود. حتی در وضعیت سایلنت دوربین عکاسی، صدای کلیک شاتر دوربین می‌تواند خواب و مزاج آن‌ها را بد کند. هرگز تا زمانی که کاملا به خواب نرفته اند آن‌ها را تکان ندهید، یعنی تا زمانی که کاملا بدنشان ساکن شد و تنفسشان عمیق شد. اگر کودکی که تازه به خواب رفته را جابجا کنید، بیدار خواهد شد!

۱۳- توجه به گرسنگی نوزاد

اگر نوزاد بخاطر گرسنگی پریشان شود شما هرگز نمی‌توانید آن‌ها را آماده عکس  کنید. اجازه بدهید که کودک به اندازه ی کافی شیر بخورد، یقینا کار شما در ادامه راحتتر خواهد بود.

۱۴- یافتن زاویه مناسب برای عکاسی از نوزاد

به خاطر بسپارید که برخی از نوزادان یک تمایل طبیعی دارند که سر خود را به یک سو بیشتر بچرخانند. اگر حس کردید مدام سرشان را به طرف مخالف شما می گیرند راحت ترین کار این است که کودک را به طور مخالف جابجا کنید.

۱۵- توجه به حساسیت نوزادان به دما

نوزادان بسیار به تماس و دمای بدن حساس هستند. اگر نمی‌خواهید آن‌ها را شوکه کنید یا باعث گریه آن ها بشوید حتما پیش از لمس آنان مطمئن شوید دستانتان به اندازه‌ی کافی گرم است.

16- تهیه‌ی تجهیزات مناسب برای عکاسی از نوزادان

نکته‌ای که در انتخاب دوربین برای عکاسی از نوزادان باید به خاطر داشته باشید این است که کم صداترین شاتر ممکن را داشته باشد. یک شاتر پرسروصدا نزدیک صورت نوزاد می‌تواند حسابی او را پریشان کند.

۱۷- لنز مناسب برای عکاسی نوزاد

برای گرفتن عکس دسته جمعی به همراه نوزاد، یک لنز ۵۰ میلیمتری، به عنوان مثال لنز Canon 50 mm f/1.8 STM یا لنز Nikon 50 mm انتخاب مناسبی خواهد بود. هنگام عکاسی از نوزاد در خانه، حتی اگر خانه‌ی والدین نوزاد کوچک باشد هم این لنز ۵۰mm می‌تواند طوری مدیریت شود که همه‌ی اعضای خانواده در عکس جا شوند.اگر شما به عکاسی شیوه‌ی سبک زندگی تمایل دارید، یک لنز بازتر در حدود ۳۵ میلیمتر می‌تواند فضای داخلی را با اعوجاج کم‌تری فراهم کند. البته اگر نمی‌خواهید افراد، عجیب و بزرگ به نظر برسند آن‌ها را از حاشیه‌ی عکس دور کنید.

نظرات کاربران